Przed nami intensywna trasa teatralna. W grudniu wraz z Syrenką popłyniemy nie tylko wodami naszego ukochanego Mazowsza, ale także, między innymi, fale zaniosą nas aż na Podkarpacie. W przerwach pomiędzy spektaklami Syrence uda się zatem podziwiać z oddali górskie krajobrazy Tatr! Najbardziej jednak nie możemy doczekać się dnia 6 grudnia. Mikołajkowe spektakle dla dzieci są dla nas zawsze szczególne i wyjątkowo magiczne. Jesteście ciekawi, co przygotowaliśmy dla Was w tym roku?
Mikołajkowe zwyczaje, czyli co nieco o tradycji i genezie święta
Mikołajki obchodzone są 6 grudnia w dniu Świętego Mikołaja. Tradycja ta wywodzi się jednak tak naprawdę od postaci biskupa z Miry, żyjącego, jak podają historyczne źródła, na przełomie III i IV wieku. Niegdyś dzień ten był kościelnym świętem wolnym od pracy. Wokół biskupa na przestrzeni lat urosło wiele rozmaitych legend. Na przykład jedna z nich głosi, że pewien ubogi człowiek postanowił sprzedać trzy swoje córki. Biskup Mikołaj, gdy wszyscy już spali, wrzucał w nocy przez komin ich domu sakwy z monetami. W ten sposób ocalił córki bankruta przed okrutnym losem. Co jeszcze wiemy o św. Mikołaju? Mimo że sam pochodził z bogatej rodziny, nie przywiązywał zbytniej uwagi do bogactwa, dzielił się wszystkim z innymi i pomagał potrzebującym, a także preferował życie w ascezie.
Znamy zatem już pierwowzór naszego współczesnego Mikołaja, który dziś jest przemiłym starszym panem ubranym na czerwono. Ma czapkę, długą siwą brodę i worek z prezentami. I choć ze źródeł historycznych wynika, że obdarowywanie dzieci świątecznymi upominkami miało miejsce już w średniowieczu, postać św. Mikołaja oraz opowieści z nią związane ulegały na przestrzeni lat stopniowym modyfikacjom. Warto również wiedzieć, że w zależności od danego kraju, a nawet regionu, tradycje mikołajkowe mogą się od siebie różnić, na przykład w Hiszpanii najmłodsi obdarowywani są 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli. W większości miejsc jest to jednak tradycyjnie 6 grudnia — najczęściej noc z 5 na 6. Wieczorem, przed pójściem spać, dzieci wystawiają wyczyszczone buciki lub zawieszają skarpety. W Polsce, w zależności od regionu, św. Mikołaj zostawia podarki w butach lub pod poduszką. 24 grudnia powraca, ale już z większymi prezentami i to… nie tylko dla najmłodszych.
Mikołajki w Teatrze Muzycznym Syrenka
Syrenka bucików niestety nie ma, więc pozostaje jej poduszka, ale piękne i lśniące, a na dodatek w kolorze czerwonym — ma nasz Kot w Butach! Koniecznie musimy go przypilnować, żeby dobrze je wyczyścił przed 6 grudnia (Wy też rzućcie na nie okiem podczas spektaklu). Mamy nadzieję, że był w tym roku grzeczny i dostanie dużo prezentów, którymi podzieli się także z nami. Do takich butów naprawdę zmieści się ich mnóstwo! Na wszelki wypadek, gdyby jednak Kot okazał się okrutnym łakomczuchem, postanowiliśmy napisać list do św. Mikołaja. Daliśmy mu znać, gdzie gramy spektakle muzyczne dla dzieci. W Warszawie na pewno nas znajdzie, bo dobrze pamięta adres — przyjeżdżał do nas już w poprzednich latach. W tym roku odwiedzi nas jednak z prezentami nie tylko w rodzimym mieście naszej Syrenki.
Nie wiemy, jak Wy, ale my naprawdę nie możemy się już doczekać.
Do zobaczenia!
Mikołajki tuż… tuż.