Syrenkowe savoir-vivre, czyli jak zachowywać się w teatrze

Jaką rolę odgrywa teatr w życiu dzieci?

Czy wiecie, że pojęcie savoir-vivre wywodzi się z języka francuskiego? Słowo savoir oznacza po polsku wiedzieć, a vivre — żyć. To zbiór zasad dobrego wychowania, które dotyczyć mogą rozmaitych dziedzin i obszarów, np. odpowiedniego zachowania przy stole. My jednak skupimy się dzisiaj, jak już się pewnie domyślacie, na teatralnej etykiecie. Zastanawialiście się kiedyś, co można, a czego nie wolno robić w teatrze? Syrenka spieszy nam z odpowiedzią.

Teatralne savoir-vivre — dlaczego jego znajomość jest ważna?

Oglądanie spektaklu to nie tylko dobra zabawa, ale także nauka i spora dawka emocji — poznajemy nowych bohaterów, wchodzimy do ich świata i bacznie śledzimy losy. Możemy się z nimi identyfikować, ale niekoniecznie — gdy na przykład któraś z postaci ma czarny charakter, raczej nie darzymy jej zbyt dużą sympatią. Najczęściej po prostu kibicujemy swoim ulubionym bohaterom.

W Teatrze Muzycznym Syrenka śledzicie między innymi losy Gerdy w spektaklu Królowa Śniegu i zawsze trzymacie mocno kciuki, by prędko znalazła swojego zaginionego Kaja, martwicie się o Bellę, bohaterkę spektaklu Piękna i Bestia, bo postanawia wyruszyć w drogę, by chronić swego ojca, czy też bacznie podążacie za sprytnym, gadającym i rozśpiewanym, Kotem w Butach. Oho! Właśnie tak dużo dzieje się na scenie i w Was, więc żeby na pewno nic nie umknęło uwadze nas wszystkich, a aktorzy mogli pięknie i w pełnym skupieniu grać, na widowni muszą panować określone warunki.

Jak powinniśmy zachowywać się w teatrze?

Istnieje kilka uniwersalnych zasad dobrego wychowania, o których Syrenka chce nam przypomnieć przed teatralną wizytą. Postarajcie się zapamiętać wszystkie z nich:

1. Przychodzimy punktualnie

Do teatru nie powinniśmy się spóźniać, ponieważ wchodząc w trakcie trwania spektaklu, powodujemy niepotrzebny chaos na widowni i utrudniamy innym gościom oglądanie przedstawienia. Jeżeli jednak z przyczyn losowych nasze przybycie się opóźniło, wówczas wchodzimy na salę jak najciszej umiemy i siadamy tam, gdzie jest wolne miejsce — najlepiej z boku, by nie zasłaniać publiczności sceny.

2. Zachowujemy ciszę podczas spektaklu

Rozmowy z kolegami i koleżankami siedzącymi obok nas, gdy trwa przedstawienie, nie są mile widziane, bo przeszkadzają innym i zakłócają właściwy odbiór spektaklu. Starajmy się zachowywać ciszę podczas oglądania. Oczywiście w sztuce bywają momenty zabawne, które mają za zadanie Was rozśmieszyć. W takich chwilach jak najbardziej śmiech jest wskazany. Ponadto czasem Budzik z Pięknej i Bestii czy Król ze spektaklu Kot w Butach zagadają coś do Was ze sceny. I im można wtedy odpowiedzieć, bez obaw.

3. Zapominamy o telefonach komórkowych w teatrze

SMS-y? Messenger? Zdecydowanie nie. Podczas spektaklu obowiązuje całkowity zakaz używania telefonów komórkowych. Nie zapominajmy również wyłączyć dźwięków w naszej komórce. Dobre maniery nakazują, by podczas trwania sztuki teatralnej nie sięgać po telefon. Byłby to brak szacunku wobec grających aktorów, a także reszty widowni.

4. Nie robimy zdjęć i nie nagrywamy spektaklu

Nie wolno rejestrować spektaklu bez zgody organizatora. To ważna i ogólna zasada panująca w teatrze, dlatego warto o niej pamiętać. Możemy sobie robić pamiątkowe zdjęcia przed lub po spektaklu. Czasem też, jeśli danego dnia jest to akurat możliwe, Syrenka chętnie zapozuje Wam do fotografii, którą wkleicie później do kroniki czy na szkolnego bloga.

5. Do teatru ubieramy się ładnie

Dawniej do teatru chodzono w galowych outfitach, obowiązywały bardzo eleganckie stroje, dziś dotyczy to już tylko opery. Czasy się zmieniają, moda ewoluuje. Czy jednak oznacza to, że mamy przyjść do teatru tak, jak ubieramy się na przykład do ćwiczeń na salę gimnastyczną? Zdecydowanie nie. Ubierzmy się wygodnie, ale ładnie — zadbajmy, by był to w miarę możliwości strój chociaż częściowo wizytowy. Warto zaakcentować wyjście do teatru odpowiednim ubiorem, żeby poczuć, że jest ono wyjątkowe. Bo… teatr jest wyjątkowy! Syrenka lubi na przykład zarzucić w te dni swoją ulubioną syrenią kieckę i kolorowy naszyjnik z mieniącymi się cyrkoniami, a na to żakiecik. 

Przestrzeganie powyższych punktów umili nam wszystkim wspólny czas oraz pozwoli w skupieniu i uważności wejść do magicznego świata bohaterów Teatru Muzycznego Syrenka. Niech Wasze dobre maniery podczas trwania spektaklu będą żywym przykładem perfekcyjnej znajomości teatralnego savoir-vivre. Dawajcie wraz z Syrenką dobry przykład innym, zarówno tym na lądzie, jak i na… morzu.

PS Z tym morzem Syrenka oczywiście trochę sobie zażartowała, ale wielkie brawa dla Was, że dotarliście do końca naszego poradnika o tym, jak zachowywać się w teatrze. À propos braw! Kiedy możemy w końcu zaklaskać? Oczywiście po ukłonieniu się aktorów. A kiedy możemy opuścić salę? Dopiero wtedy, gdy zapalą się na niej boczne światła. Cóż, wygląda na to, że wszystko już… jasne, a zatem… do zobaczenia w teatrze!

Powiązane artykuły

Nowy sezon teatralny

Nowy sezon teatralny 2023/2024

Rozpoczęliśmy sezon teatralny 2023/2024. We wrześniu zobaczyliście u nas, drodzy widzowie, muzyczne spektakle pt. Piękna i Bestia dla najmłodszych oraz Chłopcy z Placu Broni dla uczniów klas 4-6. Mamy październik, a

Przeczytaj więcej »